nowa hala giełda andersa, Nowa hala handlowa już otwarta. Będzie gdzie zrobić zakupy przed świętami

Inwestycja Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego jest gotowa. Obiekt został już udostępniony najemcom, a lada dzień będą się tam mogli wybrać klienci.

W środę odbyło się uroczyste otwarcie oraz poświęcenie hali handlowej. – Zamieniliśmy miejsce, które straszyło starą konstrukcją w nowoczesny obiekt handlowy – nie kryje dumy Mieczysław Pugawko, prezes Podlaskiego Centrum Rolno-Towarowego S.A w Białymstoku.

Nowa hala ma ponad 3000 mkw. Klientów z pewnością ucieszy, że wokół budynku powstało prawie 100 dodatkowych miejsc postojowych. Dobrą wiadomością jest też szeroki wybór towarów, które będzie można tam kupić. W hali znajduje się 45 boksów. Kupujący znajdą w nich owoce i warzywa, z których słynie dotychczasowa hala PCRT, ale także pieczywo, wyroby cukiernicze, zdrową żywność, małe AGD czy ubrania. Większość boksów jest już wynajęta – najemców jest w sumie ponad 30, jednak niektórzy będą prowadzić działalność w dwóch boksach. Do wynajęcia zostały już ostatnie lokale.

– Najemcy odebrali klucze do swoich lokali i przygotowują je do otwarcia dla klientów – informuje prezes PCRT S.A. – Mamy nadzieję, że zakupy będzie tam można robić jeszcze przed świętami.

To dla spółki historyczny moment i ukoronowanie starań, które rozpoczęto wiele lat temu. Sam pomysł budowy nowej hali pojawił się ponad 15 lat temu i z tamtych czasów pochodziła wspomniana stalowo-betonowa konstrukcja. Pierwotnie obiekt miał mieć charakter miejsca, gdzie odbywałby się handel hurtowy, nie detaliczny. Z czasem jednak koncepcja się zmieniła. Okazało się też, że powstała konstrukcja nie jest już zgodna ze współczesnymi standardami, stąd w 2017 roku ruszyły prace nad nową koncepcją budynku. Ostateczny projekt był gotowy w 2018 roku, wtedy też spółka otrzymała pozwolenie na budowę.

Autorem projektu architektonicznego jest Zenon Zabagło z Atelier Zetta w Białymstoku. Natomiast wykonawcą inwestycji jest firma RS Budownictwo.

Prace zakończyły się zgodnie z terminem umownym czyli 31 października – informuje Robert Skrzypkowski, prezes R/S Budownictwo. – Następnie zgodnie z procedurą uzyskaliśmy pozwolenie na użytkowanie obiektu, które uprawomocniło się z dniem 14.11.2019 roku. W tym czasie odbywała się też procedura odbiorowa pomiędzy zamawiającym i wykonawcą tj. spisanie i usunięcie drobnych usterek i niedociągnięć tzw. kosmetyka budowlana – czyli nadawaliśmy hali ostatnie szlify.

Koszt budowy hali to ponad 9 mln zł.

– Hale przy Andersa 40 to doskonała lokalizacja, o czym świadczą rzesze przyjeżdżających tu codziennie klientów – nie ma wątpliwości Mieczysław Pugawko, prezes PCRT S.A. – Mieszkańcy Białegostoku i okolic cenią sobie, że mogą u nas kupić produkty bezpośrednio od lokalnych i regionalnych producentów. Będziemy czynić starania, by nowa hala tętniła życiem i stała się lubianym miejscem do zakupów.

* Podlaskie Centrum Rolno-Towarowe S.A. powstało w 1995 roku w ramach rządowego „Programu Budowy Sieci Rynków Hurtowych i Giełd Rolnych”. Do spółki przystąpiło ponad 200 akcjonariuszy, a jednym z głównych jest Skarb Państwa reprezentowany dotychczas przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.


Inwestycja w liczbach:

  • 3000 mkw. – powierzchnia hali
  • 45 – lokali usługowych
  • 98 – dodatkowych miejsc parkingowych
  • 9 miesięcy – czas trwania budowy