Choć dzień powszedni, a w dodatku przed południem, na giełdzie rolno-towarowej przy Andersa 40 ruch nie lada. Tu klienci kupują świeże truskawki, zaraz obok wybierają maliny czy pomidory. Nieco w głębi – stoiska ze świeżymi wędlinami i mięsem, dalej pachnące pieczywo… Czego tu nie ma! I artykuły chemiczne, i kosmetyki, i przyprawy, mąki na wagę – i to najróżniejsze!, produkty dla domowych zwierzaków, a nawet artykuły potrzebne do remontu mieszkania.

Już wkrótce towaru będzie jeszcze więcej. I wszystko wskazuje na to, że jeszcze szerszy będzie asortyment sprzedawanych tu towarów. Bo obok hali giełdy buduje się następna. Do użytku ma być oddana już w październiku. Cieszą się i kupujący, i sprzedający na giełdzie: – Im lepsza konkurencja, tym lepiej idzie interes – uśmiechają się. Ale jednocześnie przyznają, że czekają na nowe produkty. Może stoisko wynajmie przedsiębiorca, który ma zupełnie nowe pomysły? Czy tak się stanie – zobaczymy. Bo są jeszcze miejsca w nowej hali, które czekają na wynajęcie. Z tygodnia na tydzień ich liczba się zmniejsza. Bo nie ma co ukrywać – giełda rolno-towarowa to bardzo atrakcyjne miejsce do handlowania. A nowa hala to jedyna możliwość, by otworzyć tam nowe stoisko. Dotychczasowi najemcy rzadko bowiem rezygnują.

Zakupy i pogaduszki. Tego chcą klienci

Hipermarket? Klienci nie mają wątpliwości. To coś więcej! – Tu nikt nie jest anonimowy. Ani klient, ani sprzedawca. O każdą rzecz można zapytać, poradzić się. Z niektórymi paniami sprzedawczyniami wymieniamy się nawet przepisami kulinarnymi. No nie mogę się powstrzymać, by nie opowiedzieć, jak robię sałatkę z ogórków, kiedy je kupuję – śmieje się Joanna Sawicka. Jak mówi – giełdę odwiedza raz na tydzień – dwa tygodnie. – Chciałabym częściej. Ale mąż często wyjeżdża, a ja nie mam prawa jazdy – tłumaczy. Gdy mąż wyjeżdża, zostają jej tylko sklepiki osiedlowe. – Tak, tam też można porozmawiać, tam też jest przyjaźnie. Ale tu mam wszystko w jednym miejscu… – mówi. Nie muszę biegać z jednego końca osiedla na drugi, by kupić potrzebne produkty.

Cieszy ją więc, że już wkrótce teren przy ul. Andersa jeszcze się powiększy. W październiku zostanie oddana do użytku jeszcze jedna hala handlowa. Dzięki temu miejsce na giełdzie znajdzie 45 nowych handlowców.

– Nowe stoiska to jeszcze bogatsza oferta dla kupujących. Przypomnę, że naszym

podstawowym atutem są zakupy u konkretnych sprzedawców. Gros klientów ma swoich ulubionych i specjalnie do nich przyjeżdża, czy to po jaja do wypieków, czy też sery, wędliny bądź owoce – mówi Mieczysław Pugawko, prezes PCRT S.A.

– To prawda – potwierdza Antonina Borowik, kolejna klientka giełdy. I zaraz chce prowadzić do swoich ulubionych stoisk: tu kupuje bułeczki, tu mają najlepsze wędliny, a tu sprzedawczyni świetnie zna się na ziołach i chętnie doradza, jakie do której potrawy pasują. O, a tu jest stoisko z nabiałem. – Proszę sprawdzić, jakie niskie ceny – zachęca pani Antonina. Pani Antonina – w przeciwieństwie do pani Joanny – nie czeka, aż mąż ją zawiezie na giełdę.

– Wsiadam w autobus i jestem – uśmiecha się. I zapewnia, że ma z giełdą świetne połączenie autobusowe. – Jestem już na emeryturze, mam czas, to mogę przyjechać kilka razy w tygodniu i dokupować stopniowo potrzebne w kuchni rzeczy. Ale faktycznie, jeszcze rok temu, gdy pracowałam, przydawała się podwózka samochodem. Bo nie chcę robić gdzie indziej zakupów. Tu jest taniej niż gdzie indziej, a produkty są naprawdę świeże – przekonuje.

Dużo pracy? Czyli są klienci!

A handlowcy? Oni też nie mają wątpliwości – giełda rolno-towarowa to dobre miejsce. Bo dobrze się tu pracuje. Nie ma chyba nikogo, kto by myślał o przeprowadzce ze swoim sklepikiem w inne miejsce. Klienci są. Więc po co?

– Praca jest ciężka – mówi pan Marian, kierownik stoiska z nabiałem. Ale – jak przekonuje – coś za coś. Bo gdyby nie było ciężko, to by znaczyło, że nie ma nic do roboty. A jakby nie było nic do roboty, to by znaczyło, że nie ma klientów. No a to z kolei znaczy już niestety tylko jedno: brak utargu. Dlatego pan Marian z ciężkiej pracy tak naprawdę to się szczerze cieszy. U niego przy stoisku cały czas jest kolejka. – Mamy dobry towar. Zawsze świeży. Codziennie dostawy. No i taniej niż gdzie indziej. Nie narzucamy zbyt wysokiej marży – mówi.

Swego towaru jest pewny, ale jednocześnie nie ma wątpliwości: ludzie przyjeżdżają na giełdę, bo mają tu wszystko w jednym miejscu.

Pani Krysia z kolei już od dziewięciu lat pracuje tu w sklepie mięsnym. – Jestem bardzo zadowolona. Stworzyliśmy miejsce, które przyciąga klientów – mówi. Bo ona też nie lubi nudzić się w pracy. No i nie nudzi się. Bo klienci doceniają to, co proponuje im jej sklep: zawsze świeże mięso. – Mamy dużą konkurencję. Ale nie narzekamy. Wygrywamy dobrymi wyrobami – przekonuje.

Pani Bożena wcześniej pracowała na popularnym białostockim ryneczku. Ryneczek

zlikwidowano, pani Bożena ze swoim sklepem przeniosła się na giełdę. I nie żałuje. Co chwilę ktoś do niej przychodzi, radzi się, pyta, kupuje. Bo nie chcą już być anonimowi, czytać w sklepie etykiety przed decyzją, co kupić. Ludzie potrzebują rozmowy, kontaktu ze sprzedawcą. Ona to lubi – bo po prostu lubi ludzi. A co sprawia, że klienci do niej przychodzą? No nie tylko to, że jest sympatyczna. – Postawiłam na szeroki asortyment. Mam tutaj takie 1001 drobiazgów: i kosmetyki, i chemia.

Pani Jadwiga z kolei w handlu działa już 22 lata. Na giełdzie – prawie od początku, gdy została wybudowana pierwsza hala. Sprzedaje makarony, mąki, warzywa i przyprawy. – Bo tego ludzie chcą – tłumaczy. Ale stara się, by mieć zawsze coś innego niż pozostali sprzedawcy. Przyprawy od konkretnego producenta, makaron w dużych opakowaniach, mąki na wagę. – Dzięki temu nie boję się konkurencji.

Konkurencji się nie boją

Nie boi się też tej nowej hali, która właśnie powstaje. – Ludzie potrzebują pracy. A ta hala tę pracę im da – mówi.

No ale to sprawi, że od października sprzedających ma być jeszcze więcej. – No i dobrze – podsumowuje pan Marian ze stoiska nabiałowego. – Będzie więcej sprzedających, to i klientów przybędzie.

– Dzięki tej nowej hali miejsce stanie się jeszcze bardziej komfortowe, przyciągające klientów – jest pewna pani Krysia z mięsnego. – Ludzie lubią mieć wybór. A im więcej sprzedających, tym większy wybór – uśmiecha się. I przyznaje, że wie o tym, że to brzmi, jakby mówiła o hipermarkecie. – Ale u nas dobre, polskie, świeże towary. To tradycyjne podlaskie towary. Klienci to doceniają.

Doceniają też świetne położenie giełdy. Niby na uboczu – ale z bardzo dobrym dojazdem. W kilka minut z każdego końca miasta można tu dojechać samochodem. Dobre jest też połączenie komunikacją miejską.